The Heisenberg-Bohr tranquilizing philosophy … provides a gentle pillow for the true believer from which he cannot very easily be aroused.
– Albert Einstein
Epr fenomen i bellove nejednakosti
Povijest i smisao EPR članka i Bellovih nejednakosti, odnosno kako je uvedena nelokalnost u kvantnu mehaniku. Kategorija članka leži između popularnog i “popularnog za osobe koje imaju osnovno znanje kvantne fizike”, te je dosta opsežan. No ukoliko baš želite razumjeti EPR i Bella, onda je ovaj članak vjerojatno preporučljiv početak.
Modalni realizam i Everettovi svjetovi
Napisan 2011. godine, članak govori uglavnom o idejama Hugh Everetta III i povijesti kvantne mehanike, te se dotiče malo modernih ideja, poput kvantnog samoubojstva. Ima određenih nedostataka jer sam ga napisao relativno “rano”, ali nije loš kao popularan uvod u many-worlds intrepretation of quantum mechanics ili MWI.
Paritet, simetrije i lov na paralelne svemire
U ovom članku napisanom 2012. godine, pokušao sam pokazati kako se iz težnje da se očuvaju fizikalne simetrije razvila ideja zrcalnog svijeta, odnosno paralelnog svemira; svemira koji je sastavljen od zrcalnih čestica, smješten u našem prostoru i koji vrši interakciju sa našim svemirom. O simetrijama i kako nam pomažu shvatiti prirodu prirode.
Kvantno samoubojstvo kao dokaz paralelnih svemira
Članak napisan 2012. godine bavi se radikalnom idejom Maxa Tegmarka, jednog od poznatijih pristalica Everettove teorije, u kojoj Tegmark predlaže kvantnu verziju ruskog ruleta u kojem bi smrt bila siguran ishod, ali i mogućnost plauzabilnog eksperimentalnog “dokaza” da živimo u beskonačno svemira.
Moj susret sa Rogerom Penroseom
Tekst nastao za vrijeme boravka na školi za temelje kvantne mehanike u Sextenu, Italija, 2014. godina. Predavač je bio i Roger Penrose sa kojim sam razgovarao o Hawkingu, njegovim teorijama, temeljima kvantne mehanike. novim kozmološkim modelima, kohomologiji, EPR-u, kvantnomehničkom objašnjenju svijesti, itd.