“To myself I seem to have been only like a boy playing on the sea-shore, and diverting myself in now and then finding a smoother pebble or a prettier shell than ordinary, whilst the great ocean of truth lay all undiscovered before me.” – Isaac Newton

Tri kratke priče o važnosti promjene perspektive

U ove tri kratke priče iz povijesti znanosti pokušat ću pokazat koliko je važno umjeti promijeniti perspektivu i “izaći” iz okruženja ideja vremena u kojem živimo. Važno za spoznaju istine. Članak je napisan 2018. godine, a analizira slučajeve Marie Curie, Alberta Einsteina i Isaaca Newtona. Premda su svi primjeri iz fizike, vjerujem da se zaključak može generalizirati. 

Zagonetka Mpembina efekta ili paradoks smrzavanja vode

Godine 2012., u šestom broju časopisa Priroda, objavljen mi je članak o problemu smrzavanja vode, odnosno zašto se, u određenim okolnostima, toplija voda prije smrzne od hladnije. Kroz članak se analiziraju moderne spoznaje o problemu, kao i povijest samoga problema, te predložena rješenja. Slika nema veze sa člankom, no more je more.

Zašto tost uvijek padne na namazanu stranu?

Jako kratki facebook status kao odgovor na fundamentalno pitanje modernog čovjeka i Murphyev zakon. Predstavlja se članak u kojem je pokazano da zbog zakona fizika i dimenzija našeg stola, tost mora pasti na namazanu stranu. Iznenađujuće, visina našeg stola se povezuje sa fundamentalnim konstantama prirode.

Koliko je vrući krumpir teži od hladnog?

Krumpir je možda najpoznatija biljka u današnjem društvu (pogotovo u obliku pomfrita i čipsa), a svoje korijene vuče sa južnoameričkih Anda gdje su je Quechua (Kečua) Indijanci, direktni potomci carstva Inka, nazivali papa. U ovom članku iz 2012. godine vršimo relativistički račun nad zagrijanim krumpirom i pokazujemo koliko se krumpiru poveća masa.

Close Menu